Facebook Smart Gallery

Luděk Novák

Luděk Novák (1953) propadl světu fotografie už v raném dětství. Po svém dědečkovi, profesionálním fotografovi a retušérovi zdědil lásku k černobílým obrázkům. K sedmým narozeninám konečně dostává svůj první fotoaparát dvouokou zrcadlovku Vöintlender a pod trpělivým vedením svého strýce se učí tajemství černé komory.

V roce 1972 se stává aktivním členem Svazu československých fotografů a fotografuje a fotografuje. Jako mnoho podobných fotoamatérů si své fotografie pečlivě shromažďuje v černých deskách, aby se ve vzácných chvílích pochlubil svým přátelům a ani ve snu ho nenapadá, že by to někdy mohlo být jinak.

Až po roce 1989, když se svět otevřel, ho nakoplo cestování. Krajinky a zátiší vystřídaly příběhy ze vzdálených krajů a z touhy se pochlubit vznikla potřeba předávat svá poselství širší veřejnosti. Následovalo více i méně úspěšné hledání příležitostí po kavárnách. Zšeřelé prostory s nedostatečným osvětlením byly pro vystavování fotografií nedůstojné a tehdy se Luděk poprvé začal zabývat myšlenkou vlastní galerie.

V roce 2008 společně se svou rodinou a za aktivní podpory svých nejbližších kamarádů oficiálně zakládá SMART (SMall ART) GALLERY s mottem „Přátelé přátelům“.

Původní myšlenku vytvořit příležitost k pravidelnému setkávání s přáteli a jejich fotografiemi Luděk beze zbytku naplňuje dodnes. Už pět let každých osm týdnů v prostorách Smart Gallery zahajuje novou výstavu fotografů profesionálů, ale i začínajících amatérů, kteří našli odvahu ukázat své obrázky, myšlenky a pocity široké veřejnosti. Splňuje si svůj sen o galerijní a kurátorské činnosti a o aktivní galerii dostupné pro všechny přátele dobré fotografie.